Para İadesi Politikası

Bu para iadesi politikası Empires & Puzzles Store üzerinden yapılan satın alma işlemleri için geçerlidir.

Bu Para İadesi Politikasının koşulları, satın alma işleminiz ile ilgili olarak sizin (bundan sonra “siz” veya “Müşteri”) ile Zynga, Inc (bundan sonra “Zynga” veya “bize” veya “biz”) şirketlerinden biri arasındaki ilişkiyi düzenlemektedir. Zynga şirketler grubundan hangi şirketin belirli bir Müşteri ile yapılan bu Para İadesi Politikasının tarafı olacağı seçilen ödeme yöntemine bağlıdır. Bir ödeme yöntemi seçmenizden sonra Para İadesi Politikasının tarafı olan şirketin adı ve yasal adresi Zynga tarafından ödeme sayfasında gösterilecektir. Ayrıca, satın alma işleminin başarılı şekilde tamamlanmasından sonra Müşteriye verilen makbuzda ilgili şirketin adı ve adresi belirtilecektir.

Empires & Puzzles Store üzerinden bir sipariş vermek için en az 18 yaşında veya yetki bölgenizdeki yasal reşit olma yaşında olmak zorundasınız. 18 yaşının veya yetki bölgenizdeki yasal reşit olma yaşının altında olmanız durumunda sizin adınıza ebeveyniniz veya yasal vasiniz sipariş vermek zorundadır. Müşteri (veya Müşterinin ebeveyni veya yasal vasisi) Empires & Puzzles Store üzerinde bir sipariş vermekle bu Para İadesi Politikasını okuduğunu ve kabul ettiğini onaylar.

BU PARA İADESİ POLİTİKASI SİZİNLE BİZİM ARAMIZDAKİ ANLAŞMAZLIKLARIN NASIL ÇÖZÜMLENDİĞİNİ ETKİLEYEN 10. BÖLÜM “ANLAŞMAZLIKLAR” KISMINDA BAĞLAYICI BİREYSEL TAHKİM VE TOPLU DAVA FERAGATİ HÜKMÜNÜ İÇERMEKTEDİR. BU HÜKÜMLER MAHKEMEDE DAVA AÇMA VE İDDİALARINIZIN DURUŞMASININ JÜRİ İLE YAPILMASI HAKKINIZ DÂHİL OLMAK ÜZERE YASAL HAKLARINIZI ÖNEMLİ ÖLÇÜDE ETKİLEMEKTEDİR.

1. Ögelerimiz

1.1 Dijital İçerik. Zynga size yalnızca internetten indirilerek teslim edilen yazılımlar sağlar. Şu Zynga ürünlerini satın alabilirsiniz: a) ön sipariş, b) abonelik, c) bir oyuna erişmek (anahtar veya kayıtlı bir oyun hesabı sayesinde), d) oyun içi para, e) oyun içi öge, f) premium hesap (toplu olarak “Dijital İçerik”). Dijital İçeriğin, Hizmet Koşullarımızda ayrıntıları verilen sınırlandırmalarla sağlandığına lütfen dikkat edin: https://www.zynga.com/legal/terms-of-service.

1.2 Tüm satın alma türleri - Dijital İçerik ve (veya) Ürünler toplu olarak “Ögeler” veya “Sipariş” olarak adlandırılacaktır.

1.3 Dijital İçerik ve Ürünler ve bunların açıklamaları ve özellikleri olduğu gibi sağlanmaktadır ve herhangi bir zamanda bildirimde bulunulmaksızın değiştirilebilir. Zynga söz konusu açıklamanın veya özelliğin doğru, güvenilir veya eksiksiz olmasını garanti etmemektedir.

2. Sipariş Verilmesi

2.1 Zynga’ya bir Sipariş vermekle ticari işleminizin bizimle olacağını kabul etmiş olursunuz. Ayrıca, verdiğiniz bilgilerin doğru ve yeterli olduğu bizim tarafımızdan başarılı şekilde doğrulanmasından sonra ögeleri size Siparişinizi verdiğiniz zaman size sunulmuş ve üzerinde anlaşmaya varılmış olan tutarlar karşılığında satacağımızı kabul ediyorsunuz.

2.2 Satın alma işleminiz onaylandıktan sonra Siparişinizi işlemeye başlayacağız. Siparişler genellikle anında işlenir ancak seçtiğiniz ödeme yöntemine bağlı olarak tamamlanması 2-5 gün kadar sürebilir.

2.3 Siparişiniz işlendikten sonra bize verilen e-posta adresini (mümkün ise) kullanarak size bir teyit e-postası göndereceğiz.

2.4 Bu teyit e-postası elektronik satın alma makbuzunuz olarak işlev görecek ve Siparişiniz hakkında bilgi içerecektir. Zynga ile aranızdaki sözleşme yalnızca Sipariş teyit e-postanızı teslim aldığınız zaman oluşacaktır.

2.5 Size bir Ögeyi sağlayamazsak (örneğin söz konusu Öge stokta olmadığı veya artık mevcut olmadığı için veya fiyattaki bir hata nedeniyle) veya Siparişinizin otuz (30) gün veya daha uzun bir süre ertelenmesi bekleniyorsa Zynga bu konuda sizi e-posta ile bilgilendirecektir ve Siparişinizi işlemeyeceğiz. Söz konusu Öge için zaten ödeme yapmış olmanız durumunda sizden tahsil edilmiş olan tutarın tamamını mümkün olan en kısa sürede ama hiçbir durumda bir Sipariş teyit e-postasını almanızdan itibaren otuz (30) günden geç olmamak üzere iade edeceğiz ve size karşı başka bir yükümlülük altına girmeyeceğiz.

3. Sipariş Fiyatı

Siparişinizin fiyatı satın alma sırasında geçerli olan tüm vergiler ve sevkiyat masrafları (ücretsiz sevkiyat teklif edilen durumlar dışında) dâhil olarak ve verdiğiniz ülke verilerine bağlı olarak teklif edilecektir.

4. Ürün Teslimatı

4.1 Dijital İçerik, sağladığınız bilgiler temelinde size teslim edilir ve söz konusu bilgilerin doğruluğundan siz sorumlusunuz. Sizin tarafınızdan sağlanan yanlış bilgiler yüzünden herhangi bir düzenlemenin ihlal edilmesi durumunda (ihracat/ithalat düzenlemeleri dâhil ancak bunlarla sınırlı olmamak üzere) söz konusu ihlalden siz sorumlusunuz.

4.2 Siparişinizle ilgili başka sorularınız varsa lütfen support.zynga.com adresini ziyaret edin.

5. Dolandırıcılığın Önlenmesi

Dijital İçeriğin yasa dışı kullanımına veya kullanıcının alma hakkına sahip olmadığı Dijital İçeriği elde etmeyi amaçlayan başka bir eyleme işaret eden bir olgu düzeni belirlememiz durumunda sucularımıza erişimi reddetme hakkımızı saklı tutarız. Hesapları yasaklanan Müşterilerin satın alınan Dijital İçeriğin iade edilmesini veya başka bir para iadesi talep etme hakkı olmadığına lütfen dikkat edin.

6. Para İadesi Talebi

6.1 Satın alma işlemleri Para İadesi Politikamıza uygun olduğu zaman tüm Müşterilere iade tahsilatı hizmeti sunmaktan memnuniyet duyarız. Zynga, Öge(ler) veya bir para iadesi talebi ile ilgili olarak iyi niyetli şekilde bulunabilecek olan tüm sorunlarınızı çözümlemek için tüm makul önlemleri alacaktır.

6.2 İptal dönemi, Ögenizi teslim aldığınız tarihten itibaren başlar. İade etme veya değiştirme niyetinizi bize bildirmek için Ögenizi teslim aldıktan sonra 14 gününüz vardır (“İptal Dönemi”).

6.3 Para iadesi talep etmek için https://zyngasupport.helpshift.com/hc/en/119-zynga-store/ adresini ziyaret etmeniz ve Zynga müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeniz gerekir. Bir para iadesi talebi göndermeden önce, aşağıdaki Para İadesi koşulu bölümünde belirtilen şekilde Dijital İçerik için para iadesi kurallarının bazı istisnaları bulunduğuna lütfen dikkat edin.

7. Para İadesi Koşulları

1. Öge teslim alınmadı, mevcut değil veya gecikti - para iadesine izin verilir (yukarıdaki bölüm 2.5’e bakın). Henüz teslim edilmemiş ön siparişler durumunda, oyunun yayınlandığı güne kadar herhangi bir zamanda para iadesi alabilirsiniz; oyun yayınlandıktan sonra genel para iadesi kuralları geçerlidir.

2. Mükerrer satın alma (aynı öge için son ticari işlemden sonra 5 dakika içinde yapılan bir ticari işlem):

Abonelikler - para iadesine izin verilir;

Oyun içi para, Oyun içi ögeler - satın alınan şey paraya çevrilmemişse para iadesine izin vardır;

Ön siparişler - oynatılabilir içerik teslim edilinceye kadar para iadesine izin verilir.

3. Bir aboneliği etkin olmaktan çıkarmayı unuttunuz - para iadesine izin verilmez.

4. Oyun içi para biriminin yanlışlıkla satın alınması - satın alınan öğe kullanılmışsa geri ödeme yapılmasına izin verilmez.

5. Dijital İçerik ile ilgili teknik sorunlar - para iadesine izin verilmez (bu sorunlar doğrudan Zynga Customer Support adresine bildirilmelidir).

6. Genel ifadeler (“düşündüğüm şey değil” veya “bunu kullanamam”): Abonelikler, Oyun içi ögeler, Oyun anahtarları, Ön siparişler - para iadesine izin verilmez.

ÖNEMLİ:

İptal Dönemi sırasında herhangi bir Dijital İçeriği kullanmakla, paraya çevirmekle veya indirmekle para iadesi talep etme hakkınızı kaybedeceğinizi kabul edersiniz. Örneğin, Dijital İçeriği satın aldınız, bunun için ödeme yaptınız ve indirme bağlantısını teslim aldınız veya bir oyuna erişim anahtarı içeren bir e-posta aldınız vb. İptal Dönemi sırasında Dijital İçeriği bilgisayarınıza indirmeye başlamış veya Dijital İçeriği teslim almak için anahtarı girmiş olmanız hâlinde bu durum satın alma işlemini iptal etme hakkınızdan feragat ettiğiniz anlamına gelir.

8. İptalin Etkileri

8.1 Para İadeleri yalnızca bir ödeme için kullanılmış olan orijinal ödeme yöntemi için düzenlenebilir ve söz konusu geri ödemenin bir sonucu olarak herhangi bir ücret ödemeyeceksiniz. Başka bir hesaba para iadesi göndermek mümkün değildir. Başka bir gönderme yerine para iadesi yapmanız gerekmesi durumunda (örneğin başlangıçta para iadesi yapılamayan bir yöntem kullanılmışsa), bu bedel yüzünden alınan ücretler iade edilmeyecektir.

8.2 Para iadelerinin hesabınızda görünmesi, bunun gönderildiği ödeme yöntemine bağlı olarak 10 iş gününe kadar sürebilir.

8.3 İptal etmeyi seçerseniz İptal Dönemi sırasında kararınız hakkında bizi açıkça bilgilendirmek zorundasınız. Siparişinizi veya Siparişinizin bir kısmını etkili şekilde iptal etmek için lütfen https://zyngasupport.helpshift.com/hc/en/119-zynga-store/ adresinden Destek ekibine ulaşın ve şu bilgileri verin: 1) Siparişin ödendiği tarih, 2) Siparişin teslim alındığı tarih, 3) iptal edilecek olan Öge(ler), 4) Sipariş referans numarası, 5) ödeme sağlayıcınızda bekleme durumunda olmayan satın alma makbuzunuzun ekran görüntüsü veya aldığınız hata, 6) tam adınız ve 7) oyuncu ID/UID veya ZID bilgileriniz. Oyuncu ID/UID veya ZID bilgilerinizi bulmak için:

a. Oyununuzun içinde “Ayar” simgesini bulun.

b. Yardım simgesini veya Oyuncu Desteği simgesini arayın.

c. ZID, Oyuncu veya Cihaz ID bilgilerini alt tarafta bulabilmeniz gerekir.

8.4 İptaller bakımından, geri ödemeyi gereksiz gecikme olmadan iptal edilen ve iade edilen Ögelerinizi aldıktan sonra en geç on dört (14) gün içinde yapacağız.

9. Sorumluluğun Sınırlandırılması

9.1 Zynga, yasalara aykırı olacağı durumlarda size karşı sorumluluğumuzu hiçbir şekilde hariç tutmaz veya sınırlamaz. Yasanın izin verdiği ölçüde, Hizmet Koşulları ve bu Para İadesi Politikası kapsamında veya bunlarla bağlantılı olarak ortaya çıkan herhangi bir doğrudan, dolaylı, özel, tesadüfi, sonuç şeklindeki her türlü dolaylı zarar (kâr kaybı dâhil) veya diğer tüm öngörülebilir kayıplar için, ister sözleşmeden, haksız fiilden (ihmal dâhil), yasal görevin ihlalinden ister başka şekilde ortaya çıksın, bu gibi zararların olasılığı bize bildirilmiş olsa bile, size karşı toplam sorumluluğumuz hiçbir koşul altında, hangisi daha az ise a) Ögelerin toplam fiyatını veya b) 150 USD tutarını aşmayacaktır.

9.2 Ögeleri herhangi bir ticaret, iş veya yeniden satma amacı için kullanmamayı kabul ediyorsunuz ve Zynga’nın size karşı herhangi bir kâr kaybı, iş kaybı, iş kesintisi veya iş fırsatı kaybı yüzünden hiçbir yükümlülüğü yoktur. Zynga bu Ögeleri yalnızca ev içi ve özel kullanım için tedarik etmektedir. Ögeleri herhangi bir ticaret, iş veya yeniden satma amacı için kullanırsanız Zynga’nın size karşı herhangi bir kâr kaybı, iş kaybı, iş kesintisi veya iş fırsatı kaybı yüzünden hiçbir yükümlülüğü olmayacaktır.

10. Anlaşmazlıklar

10.1 Bu Para İadesi Politikası (ve Hizmet Koşulları), yasaların çatışması kurallarına atıfta bulunulmaksızın Kaliforniya Eyaletinde geçerli olan yasalara tabidir ve buna göre yorumlanacaktır.

10.2 Resmi bir dava açmadan önce Zynga’ya anlaşmazlığı sizinle gayriresmî olarak görüşme yoluyla çözümleme fırsatı vermek için ZYNGA INC., LEGAL DEPARTMENT, ATTN: ARBITRATION OF DISPUTE, 1200 Park Place San Mateo, CA 94403 adresine yazılı bildirim göndermek zorundasınız. Bildiriminizde aksini belirtmediğiniz sürece, Zynga bildiriminize son kullanılmış olan fatura adresinizi veya elimizdeki fatura ve/veya sevkiyat adresini kullanarak yanıt verecektir. Zynga’nın sizinle bir anlaşmazlığı olması durumunda Zynga sizin için dosyada bulunan adrese ve/veya e-posta adresine mümkünse bildirimde bulunacaktır. Siz ve Zynga, anlaşmazlığın bildiriminin verilmesinden sonra en az 30 gün boyunca anlaşmazlığı iyi niyetle görüşmeyi kabul ediyorsunuz. Anlaşmazlığın bildiriminin alınmasından sonraki 30 gün içinde anlaşmazlık çözümlenmediği takdirde Zynga veya siz, Zynga’nın Hizmet Koşullarında https://www.zynga.com/legal/terms-of-service(“Koşullar”) belirtildiği gibi talebi bağlayıcı bireysel tahkim yoluyla sürdürebilirsiniz. Siz ve Zynga, anlaşmazlığı tahkime gönderen taraf bu paragrafın gerekliliklerine mümkün olan ölçüde uymadıkça ve uyuncaya kadar bir anlaşmazlığın tahkime sunulamayacağını kabul ediyorsunuz.

10.3 New Era ADR (“New Era”), sizinle Zynga arasındaki her türlü tahkimi yönetecektir. Taraflar, New Era’s Virtual Expedited Arbitration Rules and Procedures ve ayrıca bunun geçerli olan General Rules and Procedures kısımlarının kullanılacağını kabul etmektedir. New Era kuralları ve prosedürlerine kendi www.neweraadr.com/rules-and-procedures/ adresinde bulunan web sitesinden bakabilirsiniz. (Bu web sayfası adresi potansiyel olarak değişikliğe tabidir.) Bu Para İadesi Politikasında veya Koşullarda yer alan herhangi bir şey New Era kuralları ve prosedürlerinden farklı ise taraflar bunun yerine Koşulları izlemeyi kabul etmektedir.

10.4 Bu Para İadesi Politikasına uygun şekilde bir tahkim başlatmanız durumunda tahkim ücretlerinin ödenmesi ile ilgili olan geçerli tüm yasalara tabi olarak New Era’nın 300$ tutarındaki başvuru ücretini ödemeniz gerekecektir. Tahkim için başka hiçbir ücret ödemekten sorumlu olmayacaksınız. New Era tarafından talep edilen diğer tüm ücretler ve giderler Zynga tarafından ödenecektir. Ek olarak, New Era başvuru ücretinin herhangi bir bölümünü ödeme olanağınız bulunmadığını belirlerse Zynga bu bölümü de ödeyecektir. Hakemin tahkime giden tarafın ileri sürdüğü tüm iddiaların anlamsız olduğuna karar vermesi durumunda kaybeden taraf kazanan taraf için ortaya çıkan tüm tahkim ücretlerinin yanı sıra tahkimle bağlantılı olarak yaptığı makul avukatlık ücretleri ve maliyetler için kazanan tarafa geri ödeme yapmayı kabul etmektedir.

10.5 Tahkim sanal şekilde yürütülecektir. Şahsen bir duruşma gerekirse duruşma ya San Mateo County, California konumunda ya da seçiminize istinaden ikamet ettiğiniz yerde gerçekleşecektir.

10.6 Taraflar ne sizin ne de Zynga’nın bir davacı veya grup üyesi olarak bir grup davasında, birleştirilmiş davada veya temsilcili bir davada bir talepte bulunamayacağını veya üçüncü bir tarafın uğradığı zararları tahsil etmeye çalışamayacağını kabul etmektedir.

11. Gizlilik Beyanı

Müşterilerimizin gizliliğini korumaya bağlıyız. Satın alma işleminizle bağlantılı olarak bizim tarafımızdan nasıl bilgi toplandığı, kullanıldığı veya açıklandığı hakkında bilgi için lütfen [INSERT] adresindeki Gizlilik Politikamıza bakın.

12. İletişim Bilgileri

Para İadesi Politikamızla ilgili başka sorularınız veya endişeleriniz olması durumunda daha fazla bilgi için lütfen https://www.zynga.com/support/ adresinden Müşteri Desteğimizle iletişime geçmekten çekinmeyin.

Son Güncelleme: 14 Kasım 2022